Rozhodl jsem se vybudovat záchyt na dešťovou vodu za využití dotace, a to jen na zalévání a vysokotlaké mytí pro potřeby domu.
Podzemní voda je zde až v 60 m, takže vrt nepřichazí v úvahu z důvodu jeho vysoké ceny, vodné stočné stojí u nás 100 Kč/m3. Nyní nám odtéká voda z okapů do dešťové kanalizace, a proto jsem se rozhodl koupit retenční nádrž za využití dotace.
Mně s používáním zahrady vzrostla spotřeba vody na domě o 50 m3 ročně, a proto jsem se rozhodl pro záchyt vody do podzemní samonosné žebrované plastové nádrže se vsakem přebytečné vody do zahrady. Dle výpočtu plochy střechy 120 m2 a srážkové mapy mi vyšel minimální objem nádrže 4 m3 na dotaci. Rozhodl jsem se pro nádrž 7m3 dle zkušeností lidí, kteří ji uvádějí jako minimální nádrž, kdy vám množství vody vydrží přes období, kdy neprší.
Během vyřizování dotace a nákupu příslušenství k nádrži jsem se dopustil pár chyb, které bych již neopakoval. Jde o to, že si chce každý z vaší dotace ukrojit pro sebe svoji část. Jako příklad uvádím projektanta, který za projekt na studnu na jednom pozemku, který dělám na investici a není zde vodovod, si řekl 3 tis, ale za posudek na dešťovku už chce 8 tis. A to je to co mě na těch všech dotacích pro lidi a nás stavebníky štve.
Ale zde lze vyřízení dotace udělat svépomocí při využití dešťovky na zahradu, ta jednoduší varianta. Já jsem bohužel neměl informace a měl jsem hodně práce a celou dotaci včetně žádosti a posudku jsem si nechal zpracovat od prodejce nádrže dešťovka.eu. V tu chvíli, kdy jsem něměl informace, to pro mě bylo nejmenší zlo, neboť jsem jim zaplatil 6 tis. včetně vyřízení žádosti a celé to bylo podmíněno schválením dotace tzv. akceptačním dopisem, v opačném případě jste nic neplatil. Tyto podmínky byly lepší než od projektantů, kteří inkasují za posudek ať vám dotaci schválí či ne. V případě, že nádrž bude využita jen pro zalévání, projektanta nepotřebujete a odborný posudek si můžete udělat sámi. Je mi jasné, že tohle se nebude projektantům ani firmám přiživujícím se na modré úsporám líbit, ale jsme na serveru stavba domu svépomocí a co lze a chceme, si uděláme sami!
Podle nějakého vzoru si zpracujete posudek (kopii posudku zpracovaného od projektanta nabízím v příloze). Pak Vvm stačí si nechat do posudku dát razitko od nějakho prodejce retenčních nádrží, kteří se sami nepřiživují na dotacích, např. hobby markety, kde nádrže také prodávají. Stačí sdělit, že v posudku počítáte s jejich retenční nádrží a potřebujete tam razítko, že tam bude ta nádrž, a určitě se s někým domluvíte. Žádost je jednoduchá a můžete si ji také zpracovat sami (vzor žádosti zpracovanou od projektanta nabízím v příloze). Propočet nádrže na dotaci včetně srážkového úhrnu si lze po zadání údajů vypočítat na kalkulátoru na internetu.
Odhad celé realizace včetně příslušenství po odečtení dotace je cca. 50000,-Kč. Když budu hodně optimistický a ušetřil bych 50m3 vody ročně, tak je návratnost za 10 let. Takže dle mého názoru, kde je levná voda nebo je možnost udělat vrt do 25 metrů, se chytat dešťovou vodu nevyplatí.
Maximální výše dotace, která mi vyšla dle plochy domu a realizovaného opatření, je 30150,-Kč s tím, že vám ze všeho, na co máte účtenky, proplatí 50%, až do výše té dotace. Je třeba dát pozor v případě objednávání z internetu, kde musíte mít kromě faktury či objednávky doklad o zaplacení, tedy když platíte převodem - výpis např. z internetového bankovnictví o provedené platbě, když dobírkou, tak si od přepravní služby musíte vzit doklad o zaplacení dobírky.
Filtr do nádrže určitě doporučuji koupit k nádrži a i pochozí poklop, ale sifon na odtok přebytečné vody, aby vám tam ze vsaku nevlezla třeba myš, lze udělat z kolen 45° KG DN110 nebo HT. Dále tichý nátok stačí 2 m dlouhé potrubí KG nebo HTEM DN 110 a malé stavební gumové vědro a je hotovo. Nádrž použiji samonosnou žebrovanou z jednoho kusu, kterou stačí dát na štěrkové lože a obsypat zpět výkopovou zemí, pokud nemáte vysokou spodní vodu, která by vám mohla nádrž zvednout.
V obci se nyní kope kanalizace, takže v obci je veškerá výkopová technika a dělníci a místo, kam se odváží přebytečná zemina. Proto jsem využil situace a nechám si to od těchto zaměstnaců vykopat, proto již do nákladů nebudu uvádět cenu za výkopové a manipulační práce.
Náklady na přípravu, materiál bez výkopových a jiných prací:
- posudek včetně žádosti na klíč - 6000,- (podruhé bych to již neplatil)
- nádrž Atlanta žebrovaná samonosná - 27890,-
- poklop pochozí - 3280,- (k nádrži samotné je poklop, ale není pochozí)
- prodloužuvací komín 60 cm - 2400,- (potřebuji nádrž trochu v hlouce, kvůli spádu z okapů)
- sada filtr, přepadový sifon a tichý nátok - 5300,- (přepadový sifon nahradí - 3 x koleno 90° KG nebo HT DN 110, 1 a 0,5 m KG nebo HT DN 110, tichý nátok nahradí - 2 m KG nebo HT DN 110 a malé gumové stavební vědro)
- 2x vsakovací tunel garantia 600 l + zakončení z boku + filtrační geotextilie - 8313,-
- ponorné tlakové čerpadlo Gude GTD 901 - 1972,-
- samonavíjecí buben se zahradní hadicí 30 m Gude - 1990,-
- vysokotlaká myčka Gude GDH 225 - 5490,-
- rozvody KG potrubí a kolen z dešťový svodů domu a kolny včetně gajgrů a potrubí do vsaku - 7318,-
Za materiál 69953,- Kč, po odečtení dotace 30150,- celkem 39803,- + bagr a moje práce